aplikacja language drops

Aplikacja Language Drops: nauka języka w pięć minut

Nauka języka w pięć minut – to możliwe. Językowe krople, czyli Language Drops, to aplikacja, która ma nas przyzwyczaić do codziennego siadania przynajmniej na taką chwilę do powtarzania słówek. Jak z niej korzystać i dla kogo będzie fajna? [wpis zaktualizowany 2019]

Czym jest aplikacja Language drops?

Mająca w swojej ofercie kilkanaście języków aplikacja Lanugage Drops swoją nazwę zawdzięcza wyglądowi – poszczególne słówka są zaprezentowane w postaci kropli, które mają na spłynąć do głowy (kropla drąży… i te sprawy). Później krople – w formie rysunków i słów – musimy dopasować, przesuwając kropelki, podpisując je lub łącząc w pary.

Moim zdaniem największą zaletą aplikacji jest właśnie strona graficzna. Spójrzcie sami:

Pobierz Language Drops tutaj>>

W tej chwili Language Drops oferuje 14  ponad 30 języków, m.in.: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski,  hiszpański, włoski, portugalski, węgierski, duński, japoński, koreański, chiński, arabski,  hebrajski, tajski, esperanto, hindi i islandzki.

Dlaczego nauka w 5 minut? W darmowej wersji dostajemy właśnie tyle na każdy dzień (no, nawet pół dnia – nowe 5 minut pojawia się w aplikacji co 10 h). Dodatkowe minuty możemy zgarnąć np. za systematyczność (codzienne korzystanie z Dropsów), polecanie innym (moje linki poniżej 😉 za skorzystanie z nich dostaniesz dodatkowe minuty na początek) i ocenę appki w iTunes.

Spójne rysunki w każdym języku przedstawione są tak samo, tak samo ułożone są również poziomy. Jeśli zaczynacie naukę od podstaw, na początek odblokowany będzie jeden temat (jedzenie) lub dwa (dla języków, które posługują się alfabetem innym niż łaciński – oprócz jedzenia do nauki na start dostaniecie zestaw liter, a w przypadku japońskiego hiraganę). Następne odblokowywane są kolejno po przyswojeniu części materiału.

 

Uczący się od poziomu średniozaawansowanego (są tylko dwa poziomy) zaczynają z odblokowanymi 50 tematami. Na obu poziomach możemy ustawić, czy chcemy korzystać z ułatwionego zapisu z alfabetem łacińskim i czy chcemy mieć wyświetlane tłumaczenia na angielski.

 

Lingwosztuczka: każdy język dostępny jest w aplikacji ogólnej i w oddzielnej appce. Ja podzieliłam sobie naukę tak, że w jednym miejscu mam odpalony poziom podstawowy (odblokowywany temat po temacie, z hiraganą), a w drugim średniozaawansowany – nie robię tematów do przodu, ale utrwalam słówka w wersji z katakaną i kanji.

Aplikacja do nauki japońskiego - language drops

Przeklikałam aplikacje dla kilku języków i moim zdaniem aplikacja sprawdzi się zarówno w przypadku tych popularnych, europejskich, jak i bardziej egzotycznych. Sama korzystam z japońskiego, przejrzałam wersję z hiszpańskim (słówka są zawsze z rodzajnikami, to bardzo ważne), chętnie powtórzę alfabet hebrajski i słówka z innych języków dzięki appkom Language Drops.

To, co na początku bardzo mi przeszkadzało: dźwięki. Można je wyłączyć, przypominają plumkanie kropel, ale po paru sesjach powtórkowych odkryłam, że pozwalają mi one wejść w tryb nauki. Ciekawe jest też to, że podczas używania aplikacji zmienia się jej tło – nie wiem, czy ma to jakieś podłoże psychologiczne, twórcy aplikacji nie wspominają o tym.

 

Krótkie podsumowanie

Plusy aplikacji Language Drops:

 • bardzo dopracowana warstwa graficzna
 • bardzo wyraźna wymowa native speakerów
 • duży wybór języków
 • motywacyjne nagradzanie za systematyczność

Minusy aplikacji Language Drops:

 • dostępna tylko na systemy iOS (iPhone i iPad) jest już dostępna na Androida! W 2018 była nawet appką roku
 • brak możliwości edytowania zestawów słówek
 • brak możliwości odhaczenia słówka jako „już je znam i daj mi spokój”
 • brak możliwości dodania własnych zestawów
 • brak całych wyrażeń ani komentarza gramatycznego

 

Jak widać, większość minusów Dropsów to braki. Czy to oznacza, że aplikacja jest zła? Nie, po prostu jest przeznaczona do czegoś innego. Jeśli szukasz bardziej kompleksowego źródła powtórek czy nauki, to Language Drops nie będzie dla Ciebie. To narzędzie do uczenia się słówek, zwłaszcza od zera lub na bardzo podstawowym poziomie.

 

Tu pobierzesz aplikacje do nauki języków Language Drops*:

Language Drops - nauka języków przez aplikację

 

Aplikacja ogólna Language Drops (zawiera wszystkie języki)>>

Aplikacja do japońskiego >>

Aplikacja do hiszpańskiego >>

Aplikacja do angielskiego >>

Aplikacja do francuskiego >>

Aplikacja do rosyjskiego >>

Aplikacja do portugalskiego >>

Aplikacja do niemieckiego >>

Aplikacja do włoskiego >>

Aplikacja do arabskiego >>

Aplikacja do koreańskiego >>

Aplikacja do hebrajskiego >>

Aplikacja do duńskiego >>

Aplikacja do węgierskiego >>

Aplikacja do chińskiego >>

*wszystkie linki powyżej to „moje” linki – jeśli z nich skorzystacie, dostaniecie dodatkowe minuty na naukę (i ja też) 🙂

 

Sprawdź, jakie inne aplikacje do języków już opisałam:

 • Memrise
 • Duolingo (również tiny cards)
 • Mondly
 • InnovativeLanguage

 

Dajcie znać, czy Kropelki/Dropsy przypadły Wam do gustu 🙂

K

(Visited 4 159 times, 1 visits today)