Jak szukać darmowych materiałów językowych-

Darmowe materiały do nauki języków – legalne źródła

Zastanawiasz się, skąd wziąć darmowe materiały do nauki języków, nie korzystając z nielegalnych skanów i pobieranych na lewo kopii e-kursów? Oto lingwoholikowy przewodnik po najlepszych metodach 🙂 

Zwłaszcza na początku nauki nowego języka lubimy testować dużo różnych materiałów. Samouczek, e-kurs, tradycyjny podręcznik, książka do gramatyka, książka do słownictwa, język obcy w dialogach, repetytorium… Testujemy, z czym najlepiej nam się pracuje i atakujemy się obcym językiem, przerabiając ten sam temat z różnych źródeł (uwaga na plateau!).

Drugą sytuacją, która skłania do poszukiwania siembermiliona materiałów z tego samego języka, na tym samym poziomie, jest uczenie kogoś innego. Trzeba zobaczyć, co sprawdza się najlepiej w przypadku tego konkretnego ucznia. Albo trzeba znaleźć więcej ćwiczeń na zagadnienie, z którym ma większe problemy. Albo zaskoczyć czymś nowym podczas powtórki lub sprawdzianu.

Skąd więc brać legalne darmowe materiały do języka?

 1. Lingwoholik 😉

  Jeśli śledzisz moją stronę www i fanpage, to wiesz, że chętnie dzielę się darmowymi znaleziskami.

  1. Bezpłatne aplikacje

   Aplikacje do nauki języka to bardzo wygodna i dostępna porcja materiałów za darmo (sprawdź moje recenzje i poradniki >>). Większość z nich ma opcję typu premium, płatną, ale darmowe funkcjonalności w zupełności wystarczają do cieszenia się z tej metody nauki.

  2. E-booki i materiały od blogerów

   Blogerzy piszący o kulturze jakiegoś kraju lub o języku obcym coraz częśćiej dzielą się nie tylko wpisami, w których publikują słówka czy zwroty na dany temat. Często tworzą też własne e-produkty, nieraz dostępne zupełnie za darmo. Listę produktów (płatnych i bezpłatnych) od blogerów z akcji Kulturowo-Językowi znajdziecie tutaj.

  3. Darmowe e-kursy

   Np. tworzone przez uniwersytety (pisałam chociażby o bezpłatnych kursach online z UAM >>) czy na popularnych platformach e-learningowych jak Coursera. Wiele takich projektów powstaje w ramach promowania kultury danego kraju lub integracji państw członkowskich w UE. Google pomoże Ci znaleźć naprawdę ciekawe rzeczy!

 1. Darmowe fragmenty podręczników w PDF

  Niemal wszyscy wydawcy pozwalają na pobranie PDF z darmowym fragmentem podręcznika lub ćwiczeń. Dzięki temu. Jeśli szukasz czegoś dla siebie – to świetna opcja, żeby zapoznać się z różnymi sposobami na prezentowanie zagadnień językowych i zdecydowanie, które pasują Ci najlepiej. Jeśli uczysz kogoś – masz mnóstwo darmowych ćwiczeń z legalnego źródła!

Do tej pory na lingwoholiku opublikowałam kilka zbiorów bezpłatnych materiałów:

 

Jak Wy szukacie bezpłatnych materiałów? I jaki kolejny zbiór linków do darmowych źródeł Wam przygotować? Chcecie koreański, arabski czy może jakiś inny? 🙂

K

(Visited 2 308 times, 4 visits today)