Jak się uczyć hiragany i katakany

Jak nauczyć się hiragany i katakany?

Marzy Ci się nauka japońskiego, ale odstraszają Cię te wszystkie znaczki? Zastanawiasz się, jak nauczyć się hiragany i katakany raz a porządnie? Skorzystaj z porad i materiałów, które zebrałam – już nie masz wymówki 🙂

Czym są hiragana i katakana?

To dwa systemy japońskiego pisma oparte o sylabiczny zapis słów – każdy znak odpowiada jednej sylabie (z kilkoma wyjątkami), a zapisane obok siebie tworzą słowa. Poniższe tabelki PDF pokazują oba systemy, hiraganę i katakanę.

Hiragana i katakana tabelka

Do pobrania:

Najpierw hiragana, potem katakana

Kolejność nauki ma znaczenie – w japońskim czytanie (i pisanie) zaczynamy od hiragany. Dlaczego? Przede wszystkim hiragana jest znacznie powszechniejsza. To nią zapisujemy większość japońskich słów i nią zazwyczaj będą zanotowane znaczenia znaków kanji.

Dlaczego zatem istnieje jeszcze katakana? Najprościej mówiąc, katakana służy do zapisywania słów zapożyczonych, często anglicyzmów i nazw własnych. Z założenia jest więc mniej powszechna w codziennym języku, a co za tym idzie nauczenie się jej jest nieco mniej pilne (choć naprawdę ważne!). Poza tym najlepszą metodą na zapamiętanie części znaków katakany jest zauważenie podobieństwa do ich odpowiedników w hiraganie – spójrzcie tylko na zestawienie poniżej:

podobienstwa-hiragana-katakana-chart-1

Jak szybko zapamiętać znaki hiragany?

Metoda skojarzeń przy nauce hiragany to podstawa. Istnieje wiele opracowań mnemonicznych, które podsuną Ci pomysły, jak łatwo połączyć te dziwne japońskie znaczki z czymś, co Twój mózg szybciej załapie. Sprawdź przykłady poniżej.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by SkritterJapanese (@skritterjapanese) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by SkritterJapanese (@skritterjapanese) on

Może zainteresuje Cię nauka japońskiego z instagramem? >>

Do pobrania: 

Obie tabelki od tofugo są anglojęzyczne, więc mnemotechniki, którymi posłużył się autor wymagają znajomości podstawowych słów po angielsku. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście wymyślili własne skojarzenia!

 

Warto też od razu uczyć się całych słów, które możemy ułożyć ze znanych już znaków. Tak jak dzieci, ucząc się pisania, zaczynają od słów typu mama (takie ważne słowo, a wystarczy znać dwie litery!). Na szczęście w japońskim dwusylabowe wyrazy nie są rzadkością.

hiragana mnemotechniki

Powyższe ćwiczenia możesz pobrać ze strony education.com – są za darmo, ale dla zwykłych członków jest ograniczenie liczby pobieranych ćwiczeń na raz.

 

Pisanie hiragany i katakany

Jeśli jeszcze nie wiesz, jak pisać znaki hiragany, na początku zawsze sprawdź kolejność stawiania kresek. Ćwiczenia dla początkujących (poniżej podałam linki do PDF-ów do pobrania) zawsze zawierają numerowane strzałki, które pokazują krok po kroku pisanie znaków.

pisanie hiragany

Dlaczego to ważne? Wiele znaków (hiragany, katakany i całe kanji) jest do siebie bardzo podobnych. Często najłatwiej je rozróżnić właśnie po kolejności lub kierunku stawiania linii – jest on widoczny w „dziubkach” kończących kreskę.

Pobierz i wydrukuj:

 

Aplikacje do nauki hiragany

Nauka japońskiego ma jedną niesamowitą zaletę: miliony darmowych źródeł. W tym świetnie przygotowanych, również pod względem graficznym, darmowych aplikacji do hiragany i katakany. Część z nich oferuję naukę w formie gry memo, inne przetestują Cię quizami, jeszcze inne przypilnują, żebyśmy zapamiętali kolejność pisania kan.

aplikacje do nauki hiragany i katakany

Oczywiście hiragany i katakany możesz uczyć się także z pomocą bardziej ogólnych aplikacji, np. znajdując odpowiedni zestaw w Memrise (sprawdź tutaj >> jak korzystać z Memrise) lub w początkowych lekcjach Language Drops (więcej o nauce z aplikacją Language Drops >>).

hiragana i katakana - nauka w language drops


Sprawdź też inne darmowe materiały do nauki japońskiego w moim poprzednim tekście.

 

Dajcie znać, z jakich materiałów korzystaliście przy nauce i czy znacie jakieś ciekawe źródła do polecenia innym!

(Visited 414 times, 3 visits today)