planer do nauki języka

Jak wykorzystać planer do nauki języka?

Na rynku pojawia się coraz więcej organizerów i planerów – osobistych, rodzinnych, blogowych, fitnessowych, z checklistami do sprzątania i miejscami na inspirujące cytaty. Niemal każdy z nich możesz wykorzystać również w trakcie nauki języka obcego!

Aktualizacja 2020: Pojawiło się już trochę „gotowców” – planerów stworzonych wyłącznie z myślą o nauce angielskiego, hiszpańskiego lub wybranego przez nas języka. Jeśli korzystasz z takiego produktu (a może stworzyłaś swój i chcesz się pochwalić?) – daj znać w komentarzu!

  • Planuj naukę zamiast pilatesu

Czyli dopasuj to, co już masz w planerze, do potrzeb językowych: wykorzystaj gotowe rubryki na priorytety, checkboxy do odhaczania zadań na każdy dzień lub po prostu zapisuj godzinę nauki wraz z zaplanowanym materiałem. Nie brzmi to szczególnie czadowo, ale naprawdę pomaga w zebraniu się do systematycznego sięgania po ćwiczenia gramatyczne i zeszyt do słówek.

W praktyce: w kalendarzu fitnessowym zastąp challenge sportowy językowym, a zamiast treningów wpisuj zaplanowaną naukę. W planerze służbowym plan urlopów możesz zastąpić np. zaznaczaniem dni, gdy dzielnie spędziłaś na nauce z aplikacją Memrise przynajmniej kwadrans.

 

  • Planuj pilates w języku obcym

Pilates, sprzątanie, zakupy czy wypad do kina – po prostu korzystając z kalendarza, używaj języka obcego (lub kilku). W ten sposób szybko utrwalisz słownictwo, które faktycznie jest dla Ciebie przydatne codziennie, w dodatku masz motywację, żeby w końcu sprawdzić, jak się mówi czynsz po hebrajsku!

fly
Możesz też korzystać z drukowanych darmowych planerów z sieci | FlyNerd.pl

Nawet, jeśli nie umiesz jeszcze sklecić całych zdań w języku, którego się uczysz, możesz wkuwać z kalendarzem pojedncze słówka. Prosta lista zakupów tygodniowych to już okazja, do wypisania warzyw i owoców, wypad na wakacje – świetny pretekst do spisana rzeczy do zapakowania, a więc do zebrania słownictwa związanego z ubraniami i np. sprzętem sportowym.

  • Ucz się 7/31/365 dni

Kalendarz ułatwia wyrobienie nawyku codziennej pracy nad drobnymi rzeczami. Na przykład nauczenie się jednego kanji dziennie brzmi łatwo, a po miesiącu znasz już 30 nowych znaków! Kluczem do sukcesu jest faktyczna, regularna praca, po trochu i nieodkładanie ANI JEDNEGO na kolejny dzień – piętrzące się przez tydzień słówka, to już 7 do wkucia jednego dnia. Nadal Cię to nie przeraża? Po miesiącu masz już 30 słówek zaległości, a jeśli plan roczny rozpoczniesz z paromiesięcznym opóźnieniem, to… Nie, wtedy nie mnóż 30 słów przez liczbę miesięcy. Wtedy możesz spokojnie założyć, że odpuścisz. Lepiej zaplanować mniej i zrealizować rozsądny, realistyczny plan, niż zacząć z przytupem i po kilku tygodniach stresować się niewyrabianiem. Może zamiast 1 kanji dziennie wystarczą 2 co weekend, jako dodatek do codziennej nauki z nauczycielem?

 

Używacie planerów? Pomagają Wam w nauce języka? Podzielcie się swoimi trikami, chętnie wykorzystam 🙂
K

(Visited 3 211 times, 1 visits today)