Spider-Man w innych językach i co mają komiksy do nauki

Temat nauki języków w mojej głowie nieodłącznie wiąże się z komiksami. W sumie ogólnie z czytaniem, ale komiksy mają w tej historii miejsce szczególne. W związku z tym kilka słów o tym, w jaki sposób języki obce łączę z komiksami i początek nowej serii – komiksowe czwartki!

Bardzo często w kontekście uczenia się języka lub fascynacji jakimś pojawia się – przedstawiane jako jedyna słuszna prawda – zdanie, że uczymy się po to, żeby się komunikować z innymi. Zwolennicy metod mocno mówionych powtarzają to jak mantrę, dla pozostałych również jest to coś dość oczywistego.

Nie lubię tego podejścia z jednego powodu: w moim przypadku to często nie jest prawda. Dobrym przykładem jest tu język francuski – mój ukochany w dzieciństwie (bo języki obce są jak faceci), bo marzyło mi się czytanie w oryginale… Asteriksa. Nie zaczęło się od fascynacji francuską kulturą czy pomysłem na rozmawianie z Francuzami. Chciałam po prostu przeczytać komiks w tej wersji, w jakiej powstał. Poznać autorskie pomysły na imiona bohaterów, do łacińskich sentencji dodać francuskie tło tekstów. Do tej pory zresztą francuski jest dla mnie językiem do czytania i ewentualnie słuchania, rozmawianie jest gdzieś na szarym końcu.

Myśl o tym, że mój lingwoholizm narodził się przez komiksy, wróciła do mnie niedawno, przy uczeniu się słówek z gruzińskiego. Gdzieś między krokodylem a zebrą pojawił się pająk. Zaczęłam wtedy się zastanawiać, czy w ogóle taka lista ma sens (choć należę do fanek list słówek, wkrótce o tym napiszę więcej), bo w sumie takie słowo pająk to nieprędko mi się przyda. No chyba że… CZŁOWIEK PAJĄK. Od razu zapamiętałam: ადამიანი ობობა (adamiani oboba).

Niedawno przypomniała mi się ta sytuacja, postanowiłam więc iść za ciosem i na stałe wpleść w swoją naukę motywy komiksowe. A jako rasowy lingwoholik nie ograniczę się do tych języków, których się uczę. Łapcie więc Spider-Mana w wydaniu międzynarodowym:

spider kopia

A na deser Spider Chrum w kilku językach

Jakiego bohatera chcecie na przyszły czwartek? 🙂
Piszcie w komentarzach!
K