Suahili w Królu Lwie | Lingwoholik

Suahili w Królu Lwie – co znaczą te wszystkie słowa?

Nants ingonyama bagithi Baba… Pewnie kojarzycie pierwsze słowa, które pojawiają się w filmie. Czy już nastarcie słyszymy suahili w Królu Lwie? Sprawdźcie językowy przewodnik po starej i nowej produkcji Disneya.

Suahili w Królu Lwie: imię simba znaczy lew

Simba znaczy lew

Tłumaczenie imienia Simby to chyba najbardziej znany przykład suahili w Królu Lwie. Pojawia się w większości znanych mi quizów o ciekawostkach językowych albo o bajkach Disneya. Ale czy wiecie, że pozostałe imiona z tego filmu także ma ważne znaczenie? Zastanawialiście się, co znaczy rafiki, nela, zazu lub kovu? Oto lista części imion w Królu Lwie w tłumaczeniu ze suahili:

 • Rafiki – przyjaciel
 • Mufasa – król
 • Sarabi – miraż
 • Pumba – głupek (wł. pumbaa)
 • Nela – podarunek
 • Zazu – ruch
 • Kiara – księżniczka (córka Simby z II części)
 • Kovu – skaza (jeśli nie oglądaliście: w drugiej części Króla Lwa tak nazywa się syn Ziry, następca Skazy, chłopak Kiary)
 • Zira – nienawiść
 • Shenzi – dzikus
 • Banzai – czaić się

Co znaczy Hakuna Matata?

Zanim było YOLO, świat mówił Hakuna Matata. To hasło, do którego jestem bardzo przywiązana – mam je nawet wyhaftowane w torebce! W ogóle mam słabość do Króla Lwa – to pierwszy film, na którym byłam w kinie, znam na pamięć wszystkie dialogi i większość piosenek; wszędzie widać tam akacje – moje ulubione drzewo, a hakuna matata jest jednym z dwóch obcojęzycznych wyrażeń, które w znaczący sposób wpisałam w swoją życiową filozofię (o tym może kiedyś w oddzielnym tekście).

Hakuna matata to dosłownie brak problemów/nie ma problemów. Używane slangowo, jednak podobno częściej można usłyszeć inne, choć podobne powiedzenia (np. haina noma lub hakuna noma – więcej na ten temat w odpowiedzi jednego z użytkowników quora, tutaj).

Z okazji tego tekstu zrobiłam dla Was nawet plakat Hakuna Matata – do pobrania w PDF, kliknijcie wybraną wersję kolorystyczną, żeby otworzyć i pobrać 🙂

co_znaczy_Hakuna_matata_znaczenieHakuna matata plakat

Nants ingonyama bagithi Baba

Czyli początek filmu i pieśń w języku Zulu. Niespodzianka – to nie suahili. Przekręcane na miliony sposobów pierwsze linijki „Kręgu życia” brzmią tak naprawdę:

Nants ingonyama bagithi Baba
Sithi uhm ingonyama

Nadchodzi lew, ojcze/tak, oto lew – to dosłowne tłumaczenie, jednak w języku Zulu to samo słowo oznacza lwa oraz króla. A więc mamy 2w1: król/lew.

Całość słów brzmi:

Nants ingonyama bagithi Baba
Sithi uhm ingonyama
Nants ingonyama bagithi baba
Sithi uhhmm ingonyama
Ingonyama
Siyo Nqoba
Ingonyama
Ingonyama nengw’ enamabala

Posłuchajcie Kręgu życia w wersji z Broadwayu z rozszyfrowanymi słowami:

 

Ciekawostka na deser: w nowym Królu Lwie (2019) pojawia się kolejny akcent suahili, nieobecny w animowanej wersji. W piosence Spirit, śpiewanej przez Beyonce, kilkukrotnie intonowane są słowa Uishi kwa mda mrefu mfalme, które znaczą Niech żyje król.

Czy chcecie, żeby rozpracować dla Was jeszcze jakiś film w ten sposób? Czekam na podpowiedzi! 🙂

(Visited 1 176 times, 4 visits today)