Jak wybrać dobrą szkołę językową

Jak wybrać dobrą szkołę językową?

Wiesz już, że nie chcesz uczyć się samodzielnie ani na lekcjach indywidualnych. Teraz pora znaleźć kurs i miejsce, w którym będzie się odbywał. Ale jak wybrać dobrą szkołę językową, żeby nie zmarnować czasu, pieniędzy i energii?

Nie wiesz jeszcze, co wybrać? Przeczytaj najpierw >> Szkoła językowa vs. lekcje indywidualne

Semestr nauki w szkole językowej to koszt kilkuset złotych lub nawet ponad tysiąca. Choć mamy prawo rozwiązać umowę, lepiej od razu wybrać takie miejsce, z którego nie będziemy chcieli uciekać po kilku tygodniach lekcji. Dobra szkoła podtrzyma Twój zapał do nauki i pomoże rozwinąć te kompetencje językowe, na których najbardziej Ci zależy. Skorzystaj z poniższych punktów, żeby wybrać dobrą szkołę językową dla siebie.

Na co zwrócić uwagę, szukając szkoły językowej?

 • Doświadczenie
  Ile lat szkoła jest na rynku? Kto ją prowadzi? Z jakimi instytucjami współpracuje? To wszystko składa się na obraz placówki. Nie przekreślaj jednak nowych szkół, które dopiero raczkują – przyjrzyj się tylko, kto za nimi stoi i weź pod uwagę kolejne wskazówki poniżej.
 • Poziomy i zakres
  Szkoła językowa oferująca tylko poziom podstawowy? Pora na czerwoną lampkę! Czy to znaczy, że dobrzy nauczyciele nie chcą uczyć w tej placówce? Lub szkoła zatrudnia ludzi, którzy sami nie mają odpowiedniej wiedzy, żeby prowadzić zajęcia B2, C2? Wyjątkiem mogą być szkoły, które oferują języki bardzo egzotyczne – brak wyższych poziomów może być spowodowany brakiem chętnych.
 • Grupy
  Ile osób liczą, jak są dobierani uczniowie (dotyczy wyższych poziomów – dowiedz się, czy przeprowadzane są testy lub rozmowy poziomujące), czy nie ma problemów z kontynuacją po semestrze.
 • Nauczyciele
  Czy mają doświadczenie, odpowiednie wykształcenie lub przeszli szkolenia metodyczne? Wiele z tych informacji znajdziesz na www. Jeśli szkoła nie publikuje na swojej stronie bio kadry nauczycielskiej, możesz spróbować zdobyć tę informację z drugiej strony – poszukaj ogłoszeń o pracę, które szkoła zamieściła. Sprawdzisz, jakie mają wymagania wobec potencjalnych lektorów.
 • Języki
  Czy specjalizuje się w jednym języku lub konkretnej grupie? Czy może oferuje wszystko jak leci? Nikt nie mówi, że w szkole, która oferuje 10 języków, nie znajdziesz dobrego nauczyciela, jednak zdecydowanie placówki, które skupiły się na nauczaniu określonych języków, mają więcej do zaoferowania: więcej grup, bardziej zróżnicowane programy, bliższe kontakty z ambasadami lub instytucjami związanymi z danym państwem, dodatkowe atrakcje. Często jednak są też droższe od szkół multijęzykowych.
 • Cena
  Podobnie jak w przypadku nauczyciela, cena za kurs w szkole językowej może być pewną wskazówką odnośnie do . Nie podam Ci konkretnej kwoty, bo wszystko zależy od języka (popularny vs. egzotyczny; poziom początkujący vs. język specjalistyczny…), szkoły (jakie miasto? jaka lokalizacja?) i organizacji kursu (wielkość grup, dostęp do dodatkowych spotkań i materiałów…). Porównaj kilka ofert ze swojej okolicy dla rozeznania.

 

Pamiętaj, że wiele szkół organizuje lekcje pokazowe lub proponuje pierwsze spotkanie gratis – śmiało korzystaj! Pewne wyobrażenie na temat atmosfery i podejścia do uczniów zdobędziesz też dzięki odwiedzeniu samego sekretariatu lub po kontakcie mailowym

 

Jeśli myślisz, że jednak lekcje indywidualne będą dla Ciebie lepszym rozwiązaniem, sprawdź, jak wybrać nauczyciela języka >>

(Visited 225 times, 1 visits today)