Jak wybrać nauczyciela języka

Jak wybrać nauczyciela języka?

Bez względu na to, czy zaczynasz naukę od zera, odświeżasz język po latach czy potrzebujesz wsparcia w postaci korepetycji – lekcje indywidualne mają sens tylko z odpowiednim lektorem. A więc jak wybrać nauczyciela języka, żeby nie marnować czasu (i pieniędzy)?

Zebrane poniżej podpowiedzi to moim zdaniem absolutne minimum, które pozwoli Ci oszczędzić czas na szukaniu porządnego nauczyciela. Całość piszę z perspektywy osoby, która „przerobiła” sporo nauczycieli i która sama uczyła.

Na co zwrócić uwagę w ogłoszeniu lub mailu korepetytora?

 • Doświadczenie
  Teoretycznie im większe, tym lepiej, jednak nie ma tu reguły. Można znaleźć bardzo dobrych nauczycieli-świeżaków, jak i nieskutecznych z dwudziestoletnim stażem. Ważne, żeby informacja o doświadczeniu w ogóle pojawiła się w ogłoszeniu, razem z informacją, skąd uczący sam zna język.
 • Poziomy i zakres
  Nauczyciel powinien od razu zaznaczyć, jakiego rodzaju lekcje prowadzi (lub których się nie podejmuje). Poziomy zajęć, to, czy podejmuje się przygotowania do egzaminów lub czy prowadzi konwersacje albo zajęcia ze słownictwem specjalistycznym, to absolutna podstawa.
 • Język
  Ogłoszenie i wiadomość e-mail to Twój pierwszy kontakt z lektorem, stanowi więc jego wizytówkę. Jeśli już w tym momencie masz wrażenie, że ktoś się nie postarał, odpisuje niezrozumiale, chaotycznie i z błędami, nie wróży to dobrze na przyszłość.
 • Cena
  Z jednej strony powinna być w zasięgu Twojego portfela, jednak zbyt niska powinna dać Ci do myślenia – czemu ktoś nie ceni swojego czasu? Dlaczego jego oferta jest tańsza niż pozostałych? Jeśli cena jest bardzo niska, nauczyciel może brać więcej zleceń, żeby wyrobić sobie konkretną kwotę w miesiącu – ile ma wtedy czasu na przygotowanie poszczególnych lekcji?
  Ponadto cena powinna być zawsze podana z informacjami na temat czasu (czy jest to koszt za 60 min czy może 45) i ewentualnego miejsca zajęć (czy cena obowiązuje przy dojeździe do ucznia?).

 

O co powinien spytać dobry nauczyciel przed rozpoczęciem współpracy?

 • o Twoją motywację lub cele
 • o dostępność czasową poza zajęciami (żeby dostosować ilość pracy domowej)
 • o dotychczasowy kontakt z językiem/kulturą

O co warto dopytać?

 • czy cena jest zależna od częstotliwości zajęć: jeśli planujesz lekcje kilka razy w tygodniu, być może dostaniesz zniżkę (innym argumentem w negocjacji jest płatność z góry za miesiąc/konkretną liczbę lekcji)
 • z jakich materiałów korzysta nauczyciel: nawet jeśli tytuły nic Ci nie mówią, lektor powinien umieć coś powiedzieć o podręcznikach czy kursach, na których opiera swoje lekcje. Podpowiadam: „z różnych” to odpowiedź, która powinna dać Ci do myślenia.

 

Przeczytaj też >> Szkoła językowa vs. lekcje indywidualne

Coś byście dodali do tej listy? A może przygotować Wam wpis z moimi „ulubionymi” wpadkami korepetytorów? 🙂
K

(Visited 425 times, 1 visits today)