Darmowe materiały do nauki japońskiego

Japoński należy do tej cudownej grupy języków, które dzięki swojej popularności łatwo przyswoić za darmo. Zarówno podręczniki, słowniki i kursy, jak i darmowe materiały do nauki japońskiego znajdziecie bez większego problemu. Oto kilka wygrzebanych przeze mnie linków do ciekawych, bezpłatnych źródeł.

Podstawy niemal dowolnego języka można opanować samodzielnie. Oczywiście nie jest to rozwiązanie wygodne dla każdego, ale na pewno jest bardzo przyjazne dla portfela. Po rozgrzewce na dwutygodniowym kursie zamierzałam od razu kontynuować naukę na własną rękę, więc trochę poszperałam w necie w poszukiwaniu materiałów online. Do tego kupiłam podręcznik Japanese for Busy People i kilka innych przydasiów.

Koniec końców na prawie rok odłożyłam japoński, co jakiś czas odświeżając tylko hiraganę i katakanę. Powodów było kilka, ale najważniejsze, że wracam do nauki, a co za tym idzie Lingwoholik odżywa!

Jeśli przymierzacie się do startu z językiem japońskim, te darmowe materiały pomogą Wam opanować hiraganę, katakanę i podstawowe zwroty.

TextFugu: podręcznik do nauki japońskiego za darmo

TextFugu to podręcznik do nauki japońskiego online, choć nie w PDF. Pierwsza część („Season 1”) dostępna jest za darmo, o tutaj. TextFugu jest napisane całkiem ciekawie, w formie nieco blogowej, zdecydowanie odbiegającej od standardowych opisów ze zwykłych książek do języka. Warto zajrzeć i sprawdzić.

Twórca TextFugu udostępnia też tabelki z hiraganą i katakaną do wydrukowania.

Ściąga z gramatyki japońskiej

Strona NihonShock oferuje tablice z informacjami o języku. Dwie z nich są do pobrania za darmo – podstawy gramatyki i „cool japanese” z różnymi różnościami. Jakość pliku jest naprawdę wysoka, a zalaminowana ściąga z gramatyki prezentuje się bardzo fajnie. Nie wszystkie informacje przydadzą się w pierwszych dniach nauki, ale na pewno podstawowe zagadnienia zebrane w jednym miejscu to wygodna opcja.

 

japoński pdf do pobrania za darmo

 

gramatyka japoński pdf

 

Japońskie fiszki czyli flashcards

Dla fanów fiszkowania oczywiście są zestawy z japońskim na Memrise, AnkiApp, Busuu i moim ukochanym Language Drops. W wersji niepremium wszystkie są za darmo.

fiszki japoński słówka

Busuu

fiszki-japoński-słówka

Hiraganę i katakanę, najważniejsze słówka oraz podstawowe zwrotu po japońsku możecie również powkuwać na Fiszkotece – fiszki „Japoński w 1 dzień” dostępne są za darmo.

Darmowe materiały do nauki japońskiego po polsku

Najpopularniejszym polskim kursem japońskiego za darmo jest strona japonka.pl. Lekcje tam są bezpłatne, część dostępna co prawda dopiero po rejestracji, ale warto. Oprócz klasycznych kursów – z podziałem na poziomy, zagadnienia czy tematy – znajdziecie tam forum, na którym możecie liczyć na wsparcie innych fanów japońskiego!

Przydatne informacje o języku japońskim znajdziecie też na japonia-info.pl (a słówka na instagramie prowadzonym przez tę samą autorkę: instagram.com/japoniainfo).

Sprawdź: nauka japońskiego z Instagramem >>

Japanese 101

Być może kojarzycie stronki languagepod101 – mają naprawdę szeroką ofertę języków, oprócz japońskiego znajdziecie tam m.in. koreański, perski, bułgarski czy indonezyjski! LanguagePod101 to projekt Innovative Languages, w ramach którego (mają też appkę, będzie oddzielna recenzja!) macie dostęp za darmo do:

  • lekcji audio i wideo – 3-5 tygodniowo
  • pierwszych 3 lekcji każdej serii
  • codziennych lekcji Daily Dose of Japanese
  • Japanese Word of the Day – słówka dnia
  • lekcji Throwback Thursday – co czwartek otrzymacie dostęp do losowej lekcji
  • listu 100 najpopularniejszych słówek
  • tematycznych lekcji z okazji świąt i wydarzeń (np. z okazji premiery Star Trek wysyłali słówka związane z serią)
  • innych darmowych materiałów (zebrane są tutaj: japanesepod101.com/japanese-resources)

Więcej info na japanesepod101.com, a podcast znajdziecie również np. w iTunes.

Pamiętajcie, że jeśli zapiszecie się na newsletter (= darmowe lekcje), dostaniecie też mnóóóstwo ofert z informacją o zniżkach, serio będą spamować. No ale w zamian dostajecie całkiem sporo materiałów za darmo, więc chyba warto.

Oprócz podcastu i newslettera Japanese 101 znajdziecie też na YouTube:

 

Kursy wideo: japoński na YouTube

Na YouTube znajdziecie też inne bezpłatne kursy wideo. Moim zdaniem całkiem ciekawy jest ten od nowojorskiego Japan Society:

Ale najlepiej przejrzeć różne wyniki z YT, bo do każdego przemawia coś innego 🙂

Jeśli szukasz więcej darmowych materiałów do nauki japońskiego, zajrzyj na moją tablicę na Pintereście: http://pinterest.com/kspilo/japones

Dopiero zaczynasz naukę? Zacznij od pisania i czytania. Tutaj napisałam, jak nauczyć się hiragany i katakany >>

Znasz ciekawe materiały do japońskiego dostępne za darmo, o których nie napisałam? Podziel się nimi w komentarzu!

Miłej nauki!
K

P.S. Na Facebooku śmiga grupa Nauka języków za darmo, dołączysz?

(Visited 29 704 times, 27 visits today)