Memrise: jak korzystać z tej aplikacji?

Najpopularniejsza appka na Androida w 2016 roku i jedno z ulubionych narzędzi lingwoholików do uczenia się. Dowiedz się, jak pobrać Memrise, jak  korzystać z aplikacji i na co uważać przy wyborze kursów.

Część screenów poniżej pochodzi jeszcze z wcześniejszej wersji Memrise, obecnie serwis ma nową grafikę, ale samo ułożenie menu i zasady działania są bez zmian. Treść aktualizowana ostatnio: 11.04.2020r.

Aplikacja Memrise_nowy_wyglad

Jeśli szukasz wygodnego i łatwego w obsłudze wsparcia w nauce języka, które nie wymaga poświęcenia dużych nakładów czasowych, applikacje typu Memrise będą świetnym wyborem. Odświeżenie słówek, które już znasz, nauka list słownictwa, które musisz szybko opanować czy poznawanie nowych zwrotów – to podstawowe założenia fiszek online i mobilnych.

Memrise: jak działa?

W dużym uproszczeniu Memrise to internetowa (i mobilna, ale o tym niżej) wersja fiszek, dostępna zupełnie za darmo! Sparowane słowa (lub całe zwroty) w języku obcym najpierw poznajemy, przeglądając jak papierowe karteczki, a docelowo musimy opanować tak, żeby móc je wybrać spośród innych opcji (powtórki w formie quizu) lub napisać samodzielnie.

Niektóre kursy mają opcję audio – wtedy możesz dane słowo lub zdanie również usłyszeć!

Jak używać Memrise?

 

Jeśli dopiero zaczynasz pracę z memrise, nie martw się – cała strona jest bardzo intuicyjna i przyjazna, naprawdę trudno się na niej zgubić. Gdy już założysz konto, pierwsze, co będzie Cię zapewne interesować, to kursy, czyli zbiór gotowych zestawów słówek i wyrażeń (a także liter i ideogramów) do nauki.

Ważne! Od jakiegoś czasu Memrise z poziomu komputera ma więcej funkcjonalności niż aplikacja na telefon, w tym dostęp do mniejszej liczby kursów i brak opcji dodawania swoich słówek. Moja rada: znajdź interesujące Cię kursy na komputerze (lub stwórz swój), dodaj je do rozpoczętych i kontynuuj naukę już z appką.

Pełną listę funkcjonalności z podziałem na wersje iOS/Android/przeglądarka znajdziecie na stronie Memrise tutaj >>.

Memrise - kursy

 

Jak w większości stron i aplikacji, również w Memrise możemy zmienić język panelu:

Memrise wybór języka

Ale uwaga – nie jest to jednoznaczne ze zmianą języka kursu! Parę językową (czyli język, którego się uczymy i język, który podajemy jako już nam znany) wybieramy oddzielnie, podczas wyszukiwania odpowiedniego kursu.

Oznacza to, że w Memrise możesz uczyć się np. włoskiego po rosyjsku albo chińskiego po turecku – oczywiście, o ile taki kurs został stworzony.

 

Jak korzystać z Memrise-Hebrajski

 

MOJA RADA: w przypadku języków popularnych zawsze wybieraj polski jako „Język, w którym mówię”. Dlaczego? Przeczytasz we wpisieNie ucz się hiszpańskiego po angielsku!„.

Czym się kierować przy wybieraniu kursu na Memrise? Przede wszystkim informacjami o poziomie i opisie zawartości. Niektóre kursy tworzone są na podstawie podręczników – są to np. przygotowane przez uczniów korzystających z danej książki powtórki z poszczególnych rozdziałów. Nie zawsze takie zestawy będą logiczne dla kogoś, kto uczy się z innych materiałów.

Zestawy tematyczne przydają się, gdy chcesz rozszerzyć słownictwo z danej dziedziny. Prawniczy francuski, hiszpański w biznesie czy medyczny norweski można wygodnie podszlifować, znajdując odpowiednie kursy ze specjalistycznymi słówkami.

memrise jak korzystać z kursów

W podstawowych, widocznych przy miniaturze informacjach o kursie znajdziesz nazwę autora, liczbę uczestników oraz przewidywany czas nauki.

Po wybraniu kursu przechodzis w tryb nauki, czyli przeglądania (aktywnego!) słówek, powtarzania i utrwalania dzięki zadaniom. Niektóre z nich mogą mieć przygotowane przez użytkowników Memrise obrazki ułatwiające skojarzenie tłumaczonego słówka/zwrotu. Śmiało twórz swoje – wesprzesz w ten sposób społeczność Memrise i lepiej zapamiętasz to, z czym masz problemy.

 

Powtórki w Memrise

W ustawieniach aplikacji masz kilka opcji związanych z nauką. Najważniejsze z nich to liczba słów w jednej sesji nauki i w sesji powtórkowej: odpowiednio 3, 5, 7 lub 10 słówek oraz 10, 25 lub 50. Kilkudniowa obserwacja tego, jak się czujesz z ilością przerabianego materiału, powinna pomóc Ci wybrać najlepszą opcję.

W tej samej zakładce ustawisz preferencje związane z dźwiękiem i zadaniami audio.Jak używać Memrise-ustawienia

Memrise: aplikacja vs wersja www

Część powyższych zrzutów ekranu to widok wersji mobilnej. Korzystam z niej dużo częściej niż z memrise przeglądarkowo – łatwiej mi się skupić na urządzeniu, które mam w dłoni, niż mając otwartą zakładkę i pokusę zajęcia się innymi stronami www.

Oprócz tego pozwala mi to zajmować się kursami memrise’owymi przy okazji – np. gdy siedzę w kolejce w przychodni, jadę autobusem albo czekam w kinie na seans.

Obecnie appka Memrise dostępna jest na iOS i Androida – została nawet aplikacją roku 2016 Google Play w kategorii zabawa i nauka!

Moją ulubioną funkcją aplikacji Memrise jest pobieranie kursów – umożliwia to pracę z aplikacją również w trybie offline, więc podróż metrem lub samolotem czy koszt transferu danych przestają stanowić barierę w nauce.

memrise aplikacja

 

Częste pytania związane z Memrise

Jak dodać własne słówka w Memrise?

 • Możliwość stworzenia swojego kursu (czyli zestawu słówek, które możesz podzielić na poziomy i powtarzać w ten sam sposób, co pozostałe) dostępna jest z poziomu komputera, po zalogowaniu przez przeglądarkę. W aplikacji nie znajdziesz tej opcji.

Czy Memrise jest płatny? Ile kosztuje?

 • Sama aplikacja jak i rejestracja na stronie Memrise są bezpłatne. Z większości funkcji możecie korzystać za darmo – ja nigdy nie zdecydowałam się na opcję płatną. Z kilku źródeł wiem, że nowi użytkownicy czasem mają mniejszy dostęp do przeskakiwania poziomu lub niektórych kursów, ale z poziomu przeglądarki nie mają już tego problemu.
 • Jeśli chcecie, możecie przetestować wersję Premium przez 7 dni bezpłatnie i później zdecydować, czy jest Wam potrzebna. Aktualna cena Memrise Premium to: 34,99 zł/m-c; 114,96 zł/rok lub 399,99 zł za wykupiony jednorazowo dostęp dożywotni.

Jakie dodatkowe opcje ma Memrise Premium?

 • Nauka z native’ami, zadania na rozumienie ze słuchu, nauka wymowy (nagrywanie się) i dodatkowe ćwiczenia powtórkowe dla listy trudnych słówek – te wszystkie opcje w nowej wersji dostaniecie tylko, gdy zapłacicie. Ale u mnie np. możliwość pobrania kursu do nauki offlie jest cały czas dostępna, choć zgodnie z informacjami od twórców aplikacji jest to opcja Premium (pozostałych funkcji kiedyś nie było lub były płatne).
 • Pamiętajcie, że funkcje Premium działają tylko dla wybranych kursów i w większości nie są dostępne przy nauce z kursami (zestawami słówek) stworzonymi przez użytkowników.

Co zamiast Memrise?

Często pojawia się pytanie, która appka jest lepsza: Memrise czy Duolingo. Ponieważ chcę Wam pisać o najlepszych sposobach na naukę, mam plan przetestować wszystkie aplikacje! A jeśli nie wszystkie, to chociaż te najpopularniejsze 😉 W kolejnych wpisać znajdziecie recenzje i informacje, jak korzystać z:

 • Duolingo (również tiny cards)
 • Drops
 • Mondly
 • InnovativeLanguage
 • Glossika
 • uTalk

 

Korzystacie z Memrise? Albo może innej aplikacji? Podzielcie się wrażeniami!

K

P.S. W Memrise możecie też dodawać znajomych i ścigać się w rankingu – punkty otrzymujecie za naukę i powtórki! To fajny sposób na zmobilizowanie się! Możecie podglądać, kiedy się lenię, a kiedy się uczę – mój nick to lingwoholik 🙂 Jeśli połączycie swoje konto Memrise z kontem na FB, to łatwiej będzie Wam znaleźć znajomych korzystających z aplikacji!

(Visited 41 560 times, 12 visits today)