Jak zrobić planer nauki – organizer DIY w Canvie

Początek roku akademickiego i zbliżający się Nowy Rok to zawsze momenty największej mobilizacji do planowania, spisywania postanowień, notowania pomysłów na kolejne miesiące. Kiedyś wystarczały nam notesy i proste kalendarze, ale od kilku lat trwa boom na wszelkiego rodzaju systemy organizacji czasu.

Na rynku jest wiele gotowców, w sklepach papierniczych można dostać oczopląsu od oferty na półkach, a fani wersji cyfrowych mogą przebierać w aplikacjach do planowania. Jeśli jednak lubisz pisanie ręczne i potrzebujesz czegoś absolutnie pod siebie, sprawdź pomysły na samodzielne stworzenie planera.

Zanim przejdziesz do samodzielnego tworzenia planera, pomyśl, czego potrzebujesz? Planer powinien być narzędziem, które pomoże Ci w realizacji celów, ogarnięciu kalendarza, usystematyzowaniu pewnych działań – nie powinien być celem w samym sobie.

Co mam na myśli? Jeśli nie masz problemu z pamiętaniem o codziennym używaniu aplikacji do nauki słówek i robisz to automatycznie, używanie tzw. habit trackera (czyli narzędzia do śledzenia nawyków) może okazać się stratą czasu i taką sztuką dla sztuki.

Jakie są rodzaje planerów?

  • lista do odhaczania (checklista)
  • tracker
  • plan miesiąca
  • plan tygodnia
  • plan dzienny
  • planowanie zadaniowe/projektowe

Każdy z nich przydaje się w różnych sytuacjach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby połączyć wszystkie te, które Ci się przydadzą, w jednym miejscu złożonym z wybranych elementów.

Gotowe szablony planerów w Canvie

Jeśli nie znacie jeszcze programu Canva, to koniecznie nadróbcie zaległości! To darmowy (choć jest też opcja pro) kreator grafik online.

Posiada wiele gotowych szablonów – od postów na FB i Instagram, po ebooki, zaproszenia ślubne i, oczywiście, planery i organizery.

jak zrobić planer - canva - gotowe szablony

Kliknij tutaj: planery do druku: lista szablonów w Canvie

Przy pierwszych krokach z Canvą warto po prostu pobawić się gotowcami – pozmieniać kolory, dodać jakieś szlaczki, wybrać nowe tło. Jeśli nie znajdziecie nic, co będzie do Was przemawiało, możecie spróbować stworzyć projekt od zera, pomogą Wam w tym gotowe kształty (elements), pogrupowane typy nagłówków i narzędzia Canvy, takie jak np. generator palety kolorów.

Wszystkie funkcje są bardzo jasno opisane, a każdą zmianę można oczywiście cofnąć. Dzięki opcji „Uploads” planery łatwo ozdobicie elementami dodanymi z Waszego komputera (lub np. z Google Drive).

 

Wersja płatna, Canva Pro, posiada większą liczbę zdjęć, grafik, fontów i szablonów do wykorzystania za darmo, ale na potrzeby prywatne moim zdaniem bez problemu wystarczy Wam podstawowa Canva. Ewentualnie możecie skorzystać z darmowego okresu próbnego i przez 30 dni testować Canvę Pro bez płacenia (trzeba podać kartę i pamiętać tylko, kiedy kończy się ten okres – Canva wysyła też maila z tą informacją).

Jak zrobić wielorazowy planer

Powtarzalne checklisty, krótkie trackery (np. tygodniowe) a nawet plan miesiąca możesz przygotować raz i korzystać z niego długo. W jaki sposób? Oto moje 3 opcje na zmazywalny planer:

– plan na tablicy magnetycznej lub suchościeralnej: przerysowany z canvy układ w wersji bardzo klasycznej

– zalaminowana kartka: jeśli masz laminator (lub dostęp do niego), to ta opcja daje możliwość wpięcia planera do segregatora, włożenie do kalendarza lub wygodne schowanie chociażby do szuflady;

– planer w ramce: daje możliwość łatwego podmienienia planera i może stać się ciekawym dodatkiem do wnętrza

wlasny planer do druku

Planer za szybką lub zafoliowany będą wymagać od Ciebie tylko flamastrów i ściereczki do wycierania. Tylko pamiętaj, żeby nie używać markerów permanentnych 😉

Kilka rad ode mnie:

  • postaw na prostotę: bardzo kolorowe, ozdobne planery wyglądają ciekawie, ale są wyzwaniem dla drukarki (nie każda odwzoruje ładnie kolory, poza tym zużyjesz sporo tonera) i dają mniej miejsca na późniejszą zabawę taśmami washi, naklejkami czy zakreślaczami;
  • nie drukuj na zapas: po kilku dniach może się okazać, że Twój wymarzony planer wcale się nie sprawdza – Twój tryb dnia, sposób planowania lub po prostu codzienne potrzeby zweryfikują, z których funkcji korzystasz, dlatego lepiej przetestować dany układ na 1-2 kartkach;
  • od razu użyj języka, którego się uczysz: najlepiej takiego, gdzie zaczynasz od podstaw – dni tygodnia, miesiące lub np. nazwy sekcji mogą być pierwszymi słówkami, które w ten sposób utrwalisz!

 

Czy grafiki zrobione w Canvie można sprzedawać?

Czy tak stworzony przez siebie planer możesz sprzedać jako gotowy produkt? To zależy.

Jeśli skorzystasz z gotowego szablonu, to nie – jest to praca kogoś innego i podmienienie kolorów, dodanie swoich nagłówków i logo nie sprawiają, że jest to Twój projekt.

Jeśli stworzysz taki planer czy kalendarz samodzielnie, korzystając z Canvy jako narzędzia, to jak najbardziej. Tak samo jak można sprzedawać stworzone w Canvie ebooki, ale już sam szablon gotowy, który jest nieco zmienioną kopią gotowca z Canvy nie.

(Visited 1 636 times, 2 visits today)