Esperanto – jak i kiedy powstał język uniwersalny?
Języki różnych narodowości już od tysięcy lat są narzędziami, które służą ludzkości do komunikacji. Najbardziej uniwersalnym, sztucznym językiem na świecie jest Esperanto, który powstał w Polsce.
Twórcą języka Esperanto jest polski lekarz Ludwik Lejzer Zamenhof, urodzony w 1859 roku. Mieszkał w Białymstoku, który wtedy znajdował się w obrębie zaboru rosyjskiego. Ludwik Zamenhof był poliglotą, który znał język polski, rosyjski, hiszpański, litewski, francuski, niemiecki i angielski.
Przed przystąpieniem do tworzenia języka Esperanto, uczył się sztucznego języka Volapük, który powstał w Niemczech. Ludwik Zamenhof był propagatorem idei powszechnej tolerancji i wzajemnego szacunku. Przestrzegał przed okrucieństwem wyniszczających wojen, których przyczyny bardzo często wynikały z kwestii rasowych i wyznaniowych.
Ludwik Zamenhof chciał podjąć działania, których celem było zniesienie podziałów pomiędzy ludźmi. W tym celu stworzył międzynarodowy język, który jest łatwy do opanowania. Zgodnie z założeniami jego twórcy, Esperanto miał być językiem pomocniczym, który nie miał zastąpić języków ojczystych, a jedynie stanowić ich uzupełnienie. Miał być on narzędziem do łatwej komunikacji, dzięki któremu ludzie na całym świecie mogliby się sprawnie porozumiewać i niwelować podziały.
Ludwik Zamenhof – twórca uniwersalnego języka Esperanto
W 1887 roku, w Warszawie, opublikowana została książka pt. „Unua Libro”, autorstwa Ludwika Zamenhofa. Autor wydał publikację pod pseudonimem Doktoro Esperanto, co w tłumaczeniu oznacza „lekarz pełen nadziei”. Stąd też wzięła się nazwa języka. Był to pierwszy podręcznik do nauki języka Esperanto, zawierający 920 słów bazowych. Jego podstawy opierały się, przede wszystkim, na łacinie. Ludwik Zamenhof stworzył język o prostej gramatyce i fonetycznej pisowni, dzięki czemu jego nauka nie nastręcza większych trudności.
Po wydaniu pierwszego podręcznika do nauki języka Esperanto, Ludwik Zamenhof zachęcał, by również inne osoby wnosiły wkład w jego dalszy rozwój. Język ten zyskał szybką popularność w Ameryce Północnej i Europie. Świadczy o tym fakt, że niewielkie, neutralne terytorium Moresnet położone pomiędzy Niemcami, a Belgią uznało Esperanto za swój język urzędowy.
Popularność języka autorstwa Ludwika Zamenhofa zaczęła spadać wraz z nadejściem I i II Wojen Światowych. Rządy Hitlera i Stalina jawnie sprzeciwiały się idei uniwersalnego języka. Po zakończeniu II Wojny Światowej język Esperanto praktycznie przestał istnieć. Niewielka grupa jego miłośników podjęła próby ocalenia tego języka od zapomnienia.
Obecnie Esperanto posługuje się co najmniej 2 miliony ludzi na całym świecie. Do dzisiaj odbywa się wydarzenie dedykowane osobom, które mówią w Esperanto, pod nazwą Universala Kongreso. Za każdym razem ma ono miejsce w innym mieście. Kongres został zainicjowany przez samego Ludwika Zamenhofa w 1905 roku. Poszukując w internecie wskazówek na temat nauki tego języka, warto przy okazji sprawdzić wyniki sportowych rozgrywek, korzystając z Fortuna kod promocyjny.
Język Esperanto powstał, by zjednoczyć mieszkańców wszystkich krajów, na całym świecie. Do dzisiaj wiele osób podejmuje wyzwanie nauczenia się języka Esperanto, który ma zapewniać łatwą komunikację międzyludzką.